Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Kiedy i jak często wykonywać przegląd pieca gazowego?

Ostatnia modyfikacja: 30 czerwca, 2021
Jak często należy wykonywać przeglądy kotłów gazowych?

Instalacja grzewcza jest jednym z ważniejszych elementów w każdym domu. To właśnie dzięki niej możliwe jest utrzymanie we wnętrzach odpowiednich temperatur, nawet jeśli za oknami szaleje zima. Aby jednak wszystko sprawnie funkcjonowało i było bezpieczne dla domowników, konieczne jest przeprowadzanie systematycznych kontroli. Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się, kiedy i jak często powinniśmy wykonywać przeglądy kotłów gazowych.

Piec gazowy jako źródło ciepła w domu

Budując lub remontując swój dom, wiele osób zastanawia się nad tym, jaki sposób ogrzewania będzie najlepszy. Niektórzy decydują się na klasyczne kominki, wyposażone dodatkowo w płaszcze wodne. Inną opcją jest zdecydowanie się na piec węglowy lub olejowy. Coraz częściej wybieranym wariantem są jednak kotły gazowe, które nie tylko są wygodne w użytkowaniu, ale także zdecydowanie bardziej ekologiczne. Dzięki temu nasze środowisko nie cierpi aż tak, jak jest to w przypadku stosowania wykorzystywania innych rodzajów ogrzewania. 

Twój piec od nowości nie przeszedł żadnego przeglądu?

Nie zwlekaj – już dziś zadzwoń po profesjonalny serwis ogrzewania!

Zadzwoń lub Napisz

Wybór kotła gazowego

Podczas zakupu pieca gazowego niezwykle ważne jest, aby dobrać go odpowiednio do naszego domu. Istotna jest więc m.in. jego wielkość, a także parametry. Oczywistą rzeczą jest, że im dom jest większy, tym piec powinien być mocniejszy. W przeciwnym przypadku nie będzie bowiem możliwości wystarczającego ogrzania wszystkich pomieszczeń.

Dowiedz się, jakie są rodzaje pieców gazowych – sprawdź, jaki najlepiej sprawdzi się w Twoim domu!

Dlaczego należy wykonywać przeglądy kotłów gazowych?

Nie należy wychodzić z założenia, że raz zakupiony piec gazowy, będzie nam służył już na zawsze. Rzeczywiście jest to inwestycja na długie lata, jednak aby nie było konieczności częstej wymiany kotła, musimy zadbać o regularne przeglądy techniczne pieca gazowego. Umożliwią one wczesne wykrycie ewentualnych wad i usterek, dzięki czemu możliwa będzie ich szybka naprawa. To z kolei często znacznie zmniejsza rachunki, ponieważ sprawniejszy sprzęt, to skuteczniejsze ogrzewanie. 

Kiedy należy wykonać przegląd pieca gazowego?

Kocioł gazowy jest sprzętem, który – jak każdy – może ulec zniszczeniu. Jesteśmy świadomi tego, jak ważne są regularne przeglądy samochodów, które gwarantują nam, czyli ich użytkownikom, bezpieczeństwo. Podobnie jest z kotłami grzewczymi. 

Zawsze, gdy mamy podejrzenie, że nasz piecyk gazowy mógł ulec zniszczeniu lub awarii, warto skontaktować się z profesjonalnym serwisem, zajmującym się konserwacją kotłów. Osoba z odpowiednimi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem będzie w stanie stwierdzić, co dokładnie się stało, a także, czy wystarczy drobna naprawa, czy może konieczna będzie całkowita wymiana sprzętu. 

Objawy awarii kotła gazowego

Awaria pieca gazowego może objawiać się na wiele sposobów. Znanych jest mnóstwo firm, produkujących kotły, dlatego ciężko opisać każdą możliwą usterkę. Najważniejsze jest, aby być uważnym i obserwować, jak sprzęt się zachowuje. Należy upewniać się, czy nie występuje podejrzanie “stukanie”, czy w momencie włączania nie słychać żadnych dziwnych, dotychczas niezauważalnych dźwięków. Jeśli zauważymy cokolwiek nietypowego, nie należy czekać i mieć nadzieję, że może “samo przejdzie”. Takie podejście może sprawić, że finalnie stracimy nie tylko nerwy, ale także czas i pieniądze. 

Zdaniem eksperta

Każdy właściciel pieca gazowego musi pamiętać o jego regularnych przeglądach. W tym przypadku regularność oznacza przeprowadzanie kontroli minimum raz do roku, jednak jeśli zachodzi taka potrzeba, można dokonywać tego częściej. Dzięki systematycznym przeglądom sprzęt będzie w dobrej kondycji przez lata i nie będzie zbyt wczesnej konieczności zakupu nowego kotła – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Jak często trzeba wykonywać przegląd kotła gazowego?

Tak, jak wspomnieliśmy już wyżej, istnieje wiele firm, zajmujących się produkcją pieców gazowych. Są to m.in.:

Producenci mogą mieć określone swoje wytyczne, w kwestii częstotliwości wykonywania przeglądów pieców gazowychZasada jest jednak taka, że – jeśli nie zostanie wskazane częstsze zalecenie – wspomnianej kontroli należy dokonywać minimum jeden raz w roku. Wówczas będziemy mieć pewność, że nasz sprzęt jest w pełni sprawny, a nam, jako jego użytkownikom, nie grozi żadne niebezpieczeństwo. 

Kto może wykonywać przeglądy i konserwację pieców gazowych?

Za przegląd techniczny pieców gazowych powinna być odpowiedzialna wykwalifikowana do tego osoba. W tym przypadku będzie to doświadczony serwisant ogrzewania, który zazwyczaj może zaoferować również naprawę kotła gazowego, a jeśli zajdzie taka potrzeba – wymianę i montaż nowego sprzętu. Niezwykle ważne jest, aby wszystko to wykonywane było przez doświadczoną osobę z właściwymi umiejętnościami. Tylko wtedy zdobędziemy bowiem pewność, że piec będzie funkcjonował zgodnie ze wszystkimi wytycznymi. 

Twój piec nie miał od dawna przeglądu i uważasz, że to dobry moment na jego wykonanie?

Wezwij serwis ogrzewania!

Zadzwoń lub Napisz

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,6 / 5. Liczba głosów 19

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504