Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Ogrzewanie podłogowe przy pompie ciepła – czy takie rozwiązanie ma sens?

Opublikowano: 10 marca, 2023
współpraca pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym

W czasach rosnących cen energii elektrycznej, gazu oraz braków węgla, wszyscy zastanawiają się, jaki system wybrać, aby rachunki za energię nie nadwyrężyły domowego lub firmowego budżetu. Osoby przeprowadzające gruntowną modernizację systemu ogrzewania lub dopiero planujące budowę nieruchomości, powinni zastanowić się nad połączeniem podłogówki z nowoczesnymi i wydajnymi pompami ciepła. Dowiedz się, dlaczego to dobry wybór i kto powinien zdecydować się na ten produkt. Zapraszamy do lektury.

Zakup i eksploatacja pompy ciepła

W pierwszej chwili zakup pompy ciepła oraz montaż instalacji podłogowej może wydawać się dość sporym wydatkiem. Dlatego ludzie często zaczynają szukać innych rozwiązań. Jednak mimo początkowych większych nakładów finansowych, wybór pompy przyniesie korzyści w postaci niższych kosztów związanych z eksploatacją. Te nowoczesne i przede wszystkim ekologiczne urządzenia grzewcze, jeśli zostaną dobrze dobrane do wielkości obiektu, są praktycznie bezobsługowe. Dzięki temu zapewniają wyjątkową wygodę użytkowania. Co więcej, decydując się na montaż pompy ciepła, nie jest potrzebna specjalistyczna kotłownia ani komin. 

Współpraca pompy ciepła i ogrzewania podłogowego

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na montaż wodnej pompy ciepła czy wersji powietrznej lub pompy ciepła gruntowej, systemem grzewczym najbardziej do niej dopasowany będzie podłogówka. Takie połączenie pozwala na duże oszczędności w zużyciu energii elektrycznej i zapewnia większy komfort. Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe umożliwia w największym stopniu wykorzystać potencjał tego źródła ciepła. Od tradycyjnych grzejników odróżnia je emisja ciepła, która w przypadku podłogówki oddawana jest przez promieniowanie. Dystrybucja ciepła jest bardziej równomierna i nie wysusza powietrza. O wiele przyjemniej jest chodzić po podłodze, która nie pozostawia zimna na stopach. 

Zdaniem eksperta

W przypadku podłogówki element o wyższej temperaturze emituje ciepło, które pochłaniane jest przez pozostałe części, przez co stają się cieplejsze. Nie potrzebuje dużej mocy do ogrzania większych pomieszczeń czy budynków. Co więcej, temperatura w ogrzewaniu podłogowym będzie nawet dwa razy niższa niż w tradycyjnych grzejnikach żeliwnych, a zapewni taki sam komfort ciepła – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Zalety połączenia pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym 

Cechą wyróżniająca podłogówkę jest niska moc cieplna, jeśli chodzi o przeliczenie na jeden metr kwadratowy powierzchni podłogi. Największą zaletą jest oddawanie energii na całej powierzchni podłogi, co sprawia, że ciepło rozprowadza się równomiernie po pomieszczeniu. W przypadku grzejników montowanych na ścianie, często najcieplej jest obok nich, podczas gdy w przeciwległej części pokoju może być znacznie chłodniej. Warto również wymienić korzystny dla naszego organizmu rozkład temperatur. Najcieplej jest przy stopach, dzięki temu górna część naszego ciała nie jest nadmiernie przegrzewana. 

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki – czy to dobry pomysł?

W związku z wyższym kosztem wykonania ogrzewania podłogowego, wiele osób podejmuje decyzję o jego montażu, tylko w niektórych pomieszczeniach np. łazience czy sypialni, a w pozostałych pokojach stawia na grzejniki ścienne. To duży błąd. Nie należy łączyć podłogówki z kaloryferami, gdyż powoduje to konieczność podniesienia temperatury wody i stosowania bufora. Tym samym zwiększają się koszty eksploatacji systemu.

Chcesz zmodernizować ogrzewanie w budynku i wymienić stary piec na nowoczesną pompę ciepła?

Możemy ci w tym pomóc. Zadzwoń lub napisz do nas!

Zadzwoń lub Napisz

Jaka temperatura na podłogówkę przy pompie ciepła? 

Prawidłowo zaprojektowane i zainstalowane ogrzewanie podłogowe może działać w bardzo niskich temperaturach. Zalecana przez ekspertów i entuzjastów pomp ciepła to 40-50 stopni Celsjusza. W przypadku ocieplonych budynków i przy zastosowaniu odpowiedniego rodzaju podłogi, dopasowanego do tego typu ogrzewania, może być nawet jeszcze niższa. Obniżenie temperatury nie tylko pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, ale także wydłużyć żywotność wszystkich elementów instalacji. 

Czy pompa ciepła nadaje się tylko do ogrzewania podłogowego? 

Ogrzewanie podłogowe to doskonały partner dla pompy ciepła. Jednak nie zawsze to połączenie może być zrealizowane. W przypadku modernizacji systemu ogrzewania budynku, położenie wężownicy wymagałoby demontażu podłogi, co wiąże się z dużymi kosztami. Już sama inwestycja w pompę ciepła dla wielu osób będzie sporym wydatkiem, dlatego nie dziwi fakt, że chcieliby uniknąć dodatkowych kosztów. Istnieje możliwość wykorzystania zamontowanych już w domu kaloryferów. Należy pamiętać, że będzie się to wiązało ze spadkiem wydajności. Dużo lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w grzejniki płaskie, klimakonwektory czy grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną. 

Przeczytaj na naszym blogu również:

  •  
Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504