Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Najczęstsze usterki kotłów gazowych

Ostatnia modyfikacja: 25 lutego, 2021
Usterki pieców gazowych - wnętrze urządzenia

Kotły gazowe, których używamy w domu do ogrzewania pomieszczeń lub podgrzewania wody użytkowej, muszą być sprawne. Nie tylko ze względów funkcjonalnych, ale przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa. Czasami zdarza się jednak nieprawidłowa praca, która wymusza diagnostykę, serwis i naprawę.

Wielu usterkom można przeciwdziałać, a nieocenionym narzędziem jest odpowiednio częsta konserwacja kotłów gazowych. Powinniśmy ją wykonywać nawet po okresie gwarancyjnym, mając świadomość, iż piec jest najważniejszym i jednym z droższych elementów instalacji centralnego ogrzewania w domu.

Serwis kotłów gazowych

Warto podkreślić, iż awaryjność nowoczesnych kotłów gazowych, które zamontowane i eksploatowane są prawidłowo, jest bardzo niewielka. Odpowiedni serwis kotłów gazowych pozwoli wcześniej zidentyfikować i rozwiązać problem. Najważniejsze bowiem jest działanie prewencyjne.

Jednym z częstszych wezwań serwisu jest wyłączanie się kotła. Z pozoru wygląda to na bardzo poważne uszkodzenie, jednak w konsekwencji okazuje się usterką, którą można usunąć niemal natychmiast. Winna najczęściej jest zapowietrzona instalacja. Często zdarza się także nieprawidłowa praca kotła i jego automatyczne wyłączanie, gdy ustawione są zbyt niskie parametry temperatury wody użytkowej lub temperatury w pomieszczeniach. Wystarczy zmodyfikować nieco te wartości, a praca kotła zostanie przywrócona do normalnego trybu.

Naprawa kotłów gazowych

Kiedy podstawowe zabiegi nie przynoszą rezultatu, wymagana może być naprawa kotłów gazowych. To czynność, którą najlepiej zlecać profesjonalnym, autoryzowanym firmom. Szczególnie jeśli usterka wystąpiła w okresie gwarancyjnym kotła. Niektóre z usterek będziemy w stanie zdiagnozować i usunąć samodzielnie. Jeśli jednak nie potrafimy prawidłowo wykonać tych czynności, warto posiłkować się siłą fachową.

Naprawa często będzie wymagana w przypadku awarii filtrów czy wymiennika ciepła. Są to czynności, które powinien wykonać autoryzowany serwis, ponieważ mają bezpośredni wpływ nie tylko na efektywność, ale również bezpieczeństwo pracy pieca.

Zauważając jakąkolwiek nieprawidłowość w funkcjonowaniu kotła gazowego, warto zweryfikować objawy z instrukcją obsługi. Niejednokrotnie odpowiedź zawarta jest w dziale ?najczęstsze problemy?, a rozwiązanie nie będzie wymagało interwencji serwisu. Należy jednak pamiętać, iż większości usterek można uniknąć, regularnie konserwując urządzenie.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504