Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Przegląd i konserwacja kotła gazowego

Ostatnia modyfikacja: 25 lutego, 2021
Diagram wyboru opcji

Regularne przeglądy oraz czynności konserwacyjne kotła gazowego pozwolą nam czuć się bezpiecznie, a także zwiększą wydajność urządzenia. Coroczny serwis powinien zostać przeprowadzony przez specjalistę, który posiada wiedzę oraz ważne uprawnienia w zakresie obsługi i naprawy urządzeń gazowych. Dlaczego konserwacja jest tak ważna? Kiedy najlepiej ją wykonać?

Cykliczna konserwacja ? dlaczego warto?

Kotły gazowe należą do urządzeń niebezpiecznych. Kiedy zostaną pozostawione same sobie, nie trudno o awarię instalacji c.o., która może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu, a w najgorszym wypadku nawet śmierć. Bardzo często wybuchy gazu lub zatrucia mają miejsce, gdy kotły nie były poddawane kontroli przez długie lata. Dzieje się tak dlatego, że zwykle użytkownik o tym nie pamięta ? urządzenie pracuje, ogrzewa dom i wodę – ale nawet kocioł gazowy najwyższych standardów wymaga okresowych przeglądów.

Oprócz naszego bezpieczeństwa, coroczna konserwacja kotła niesie ze sobą korzyści ekonomiczne. Gdy urządzenie jest wyczyszczone oraz odpowiednio wyregulowane zużywa mniej paliwa, a my ponosimy znacznie niższe koszty za gaz. Co więcej, nakład pieniężny za przegląd wyniesie nas o wiele mniej niż za naprawę kotła po wystąpieniu awarii.

Czynności konserwacyjne przekładają się również na komfort użytkowania urządzenia. Nie dość, że kocioł może służyć nam przez bardzo długie lata, to w dodatku istnieje mniejsze ryzyko, że nagle w środku zimy urządzenie przestanie działać, a w naszym domu będzie panowała podobna temperatura jak na zewnątrz.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że regularne przeglądy kotłów gazowych są po prostu zgodne z prawem. Dlaczego? Są one traktowane jako obiekty budowlane, które muszą być poddane cyklicznym czynnościom konserwacyjnym. Bowiem ocena stanu technicznego urządzeń gazowych pozwala na ich bezpieczną eksploatację. W przypadku, gdy dojdzie do awarii kotła np. wybuchu gazu, ubezpieczyciel może nam nie wypłacić odszkodowania za niewykonanie corocznej konserwacji urządzenia.

Jak często wykonywać konserwację i kiedy najlepiej?

Przede wszystkim powinniśmy przestrzegać zasad serwisowych ustalonych przez producenta kotła gazowego oraz przepisów prawa budowlanego. Niemniej jednak, prawie wszyscy producenci zalecają, aby czynności konserwacyjne były podejmowane raz do roku. Taką usługę powinniśmy zlecić autoryzowanemu serwisowi albo specjalistycznemu zakładowi, w którym pracownicy posiadają odpowiednie uprawnienia. Najlepiej jest to zrobić w miesiącach letnich jeszcze długo przez sezonem grzewczym. W okresie października i listopada dla wielu firm jest to tzw. ?gorący? okres, dlatego nie warto zostawić tego na ostatni dzwonek.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,5 / 5. Liczba głosów 16

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504