W domu coraz chłodniej, a rachunki za ogrzewanie przyprawiają o zawrót głowy? To może być sygnał, że instalacja centralnego ogrzewania jest zanieczyszczona. Wiąże się to ze zmniejszeniem wydajności urządzenia grzewczego, wyższymi kosztami eksploatacji, a nawet awariami systemu. Wczesne wykrycie problemu pozwala uniknąć poważnych konsekwencji. W artykule wskazujemy na 7 objawów świadczących o tym, że instalacja centralnego ogrzewania jest zanieczyszczona i wymaga czyszczenia.
1. Zimne grzejniki
Bardzo często zdarza się, że pomimo działającego ogrzewania, pomieszczenia wydają się być niedogrzane. Może być to spowodowane tym, że grzejniki nierównomiernie grzeją (górna część jest ciepła, ale dolna pozostaje chłodniejsza). Zazwyczaj jest to jedna z pierwszych oznak zanieczyszczonej instalacji centralnego ogrzewania. Osady, takie jak kamień kotłowy czy rdza, gromadzą się w dolnych partiach grzejników, utrudniając prawidłowy przepływ wody. W efekcie ciepło nie rozchodzi się równomiernie, a wydajność grzejnika spada. Im dłużej problem jest ignorowany, tym więcej zanieczyszczeń się gromadzi, a grzejnik staje się coraz chłodniejszy.
2. Trzaski w kotle
Kolejnym objawem świadczącym o zanieczyszczonej instalacji centralnego ogrzewania są stuki, trzaski, bulgotanie. Zanieczyszczenia blokują przepływ wody, powodując trzaski w kotle, a nagromadzone powietrze w instalacji może prowadzić do charakterystycznego bulgotania.
3. Częste zapowietrzanie się grzejników
Częste zapowietrzanie się grzejników jest nie tylko irytujące, ale to również sygnał, że instalacja nie pracuje tak jak powinna. Częste zapowietrzanie się instalacji może prowadzić do spadku komfortu cieplnego w domu, a także do zwiększenia zużycia energii.
4. Spadek wydajności ogrzewania
Osady, takie jak kamień kotłowy czy produkty korozji, gromadzą się na wewnętrznych ściankach rur, grzejników i kotła, tworząc warstwę izolacyjną. Ta warstwa utrudnia przekazywanie ciepła. Prowadzi to do spadku wydajności całego systemu. W efekcie trzeba zużywać więcej energii, aby osiągnąć komfortową temperaturę w domu.
5. Zwiększone zużycie energii
Zwiększone zużycie energii, a co za tym idzie wyższe rachunki za ogrzewanie, mimo zmiany nawyków grzewczych, to kolejny sygnał świadczący o tym, że instalacja grzewcza potrzebuje czyszczenia. Zanieczyszczenia sprawiają, że kocioł musi pracować ciężej i dłużej, aby osiągnąć żądaną temperaturę. W skrajnych przypadkach zanieczyszczona instalacja grzewcza może prowadzić nawet do 30% wzrostu kosztów ogrzewania.
6. Wycieki z instalacji
Kapanie wody z okolic rur to także niepokojący objaw wymagający natychmiastowej interwencji. Wycieki mogą być spowodowane korozją elementów instalacji, która z kolei często jest wynikiem zanieczyszczeń.

Zdaniem eksperta
Zanieczyszczenia przyspieszają proces korozji, osłabiając metalowe elementy instalacji i prowadząc do nieszczelności – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis
7. Nieprzyjemny zapach z instalacji
Nieprzyjemny zapach wydobywający się z instalacji zdecydowanie nie jest normalny i może świadczyć o poważnym problemie z instalacją CO. Zapach ten może być spowodowany rozwojem bakterii beztlenowych, które żywią się zanieczyszczeniami organicznymi obecnymi w wodzie grzewczej. Bakterie wytwarzają gazy, które są odpowiedzialne za nieprzyjemną woń. Co więcej, niektóre z tych bakterii mogą być szkodliwe dla zdrowia.
Co robić, gdy instalacja gazowa jest zanieczyszczona?
Zanieczyszczona instalacja gazowa wymaga czyszczenia. Czyszczenie instalacji grzewczej polega na przepłukaniu jej wodą i specjalnymi środkami chemicznymi w celu usunięcia nagromadzonych w niej zanieczyszczeń i osadów. Ostatnim etapem tego procesu jest zabezpieczenie elementów instalacji inhibitorem korozji
Czyszczenie instalacji grzewczej jest kluczowym zabiegiem konserwacyjnym, który przynosi wiele korzyści dla systemu centralnego ogrzewania.
- Zwiększa wydajność systemu grzewczego, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania
- Wydłuża żywotność urządzeń grzewczych i całej instalacji
- Poprawia sprawność odbiorników ciepła, zapewniając lepszy komfort cieplny
- Zmniejsza ryzyko awarii systemu.
Kto powinien przeprowadzać czyszczenie instalacji grzewczej?
Czyszczenie instalacji grzecznej zawsze powinno być przeprowadzone przez fachowców. Doświadczona ekipa w zwykłym domu jest w stanie wykonać ten zabieg w ciągu jednego dnia, choć w większych budynkach może to trwać dłużej. Czyszczenie instalacji CO należy przeprowadzać co 3-5 lat.
Zauważyłeś u siebie przynajmniej jeden z powyższych objawów?
Skontaktuj się z nami i zleć nam czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania
Przeczytaj na naszym blogu również:
- Kiedy i dlaczego warto wykonać płukanie instalacji CO?
- Dlaczego wzrasta ciśnienie w instalacji CO? Poznaj przyczyny

Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.