Wybór odpowiedniego pieca gazowego to dopiero połowa sukcesu w kwestii naszego zadowolenia ze sprzętu. Kolejnym krokiem jest jego odpowiednie zamontowanie. To z kolei jest procesem wieloetapowym i każdy powinien być przygotowany na wygospodarowanie czasu na ten etap. Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się, jak dokładnie wygląda proces montażu kotła gazowego, a także ile on trwa.
Jak przygotować się do montażu pieca gazowego?
Montaż kotła gazowego jest długotrwałym procesem. Składa się z kilku etapów, których złożoność i stopień skomplikowania zależy m.in. od rodzaju wybranego pieca. Zanim jednak przejdziemy do faktycznego montażu sprzętu, należy odpowiednio przygotować pomieszczenie, w którym ma się on znaleźć. W najlepszej sytuacji są właściciele domków jednorodzinnych, którzy już na etapie projektowania i budowy swojego domu mogą wygospodarować osobne pomieszczenie, zwane kotłownią. Jest to bowiem miejsce specjalnie przeznaczone m.in. do zamontowania w nim pieca grzewczego. Takie rozwiązanie umożliwia odizolowanie domowników od źródła ogrzewania podczas wykonywania codziennych czynności.
Osoby, które nie mają możliwości wygospodarować osobnego wnętrza na piec gazowy, muszą upewnić się, że pomieszczenie w którym ma się on znaleźć, jest do tego dostosowane. Często jest to np. łazienka. Wówczas warto sprawdzić, czy jest ona odpowiednio duża oraz czy posiada wentylację – będącą niezbędnikiem w przypadku ogrzewania gazowego.
Wybrałeś już odpowiedni piec gazowy i szukasz osoby, która zna się na jego montażu?
Skontaktuj się z naszymi specjalistami!
Zakup odpowiedniego kotła gazowego
Jeśli już wiemy, gdzie nasz piec gazowy ma się znaleźć, przyszedł czas, aby wybrać odpowiedni jego rodzaj. Typów kotłów jest bowiem wiele i decyzja bywa niełatwa. Przed jej podjęciem należy więc zapoznać się z różnicami, występującymi między poszczególnymi rodzajami sprzętów, a także dokładnymi ich funkcjami.
Na wybór odpowiedniego pieca gazowego składa się kilka elementów. Są to m.in.:
- producent sprzętu;
- rodzaj pieca (jedno- lub dwufunkcyjny, z otwartą lub zamkniętą komorą spalania, tradycyjny lub kondensacyjny itd.);
- wielkość kotła.
Zatrudnienie właściwej osoby do montażu pieca gazowego
Kiedy sprzęt został już zakupiony, w końcu nadszedł moment na montaż pieca gazowego. W tym celu należy zatrudnić wyspecjalizowaną w danym fachu osobę, która zna poszczególne etapy postępowania.
Ustawienie kotła gazowego w odpowiednim miejscu
Pierwszym etapem montażu pieca gazowego jest postawienie lub powieszenie go we właściwym miejscu. W tym momencie kluczowe jest stosowanie się wszystkich wytycznych, mówiących o tzw. odstępach montażowych. Polega to za zachowaniu odpowiednich odległości od konkretnych, wskazanych szczegółowo elementów.
Podłączenie pieca gazowego do odpowiednich instalacji
Następnym etapem montażu pieca gazowego jest podłączenie go do odpowiednich instalacji. W tym przypadku jest to:
- instalacja gazowa – zapewniająca paliwo, które jest niezbędne do funkcjonowania kotła;
- instalacja centralnego ogrzewania – umożliwiająca ogrzewanie wszystkich pomieszczeń w domu (a dokładniej tych, w których znajdują się grzejniki ścienne lub rurki od ogrzewania podłogowego).
Podłączenie kotła gazowego do właściwych przewodów
Jak już wszystkie poprzednie kroki zostaną wykonane, przychodzi czas na podłączenie pieca gazowego do przewodów powietrzno-spalinowych. To one umożliwiają dopływ powietrza niezbędnego do procesu spalania i odprowadzanie jego zbędnych produktów, czyli spalin.
Zdaniem eksperta
Jeśli piec gazowy montowany jest w miejsce wcześniejszego, starego sprzętu i nie są przy tym wymieniane rury centralnego ogrzewania, warto zdecydować się na ich czyszczenie. Odbywa się to zazwyczaj przy pomocy odpowiednich środków chemicznych, które umożliwiają pozbycie się wszelkich ewentualnych zanieczyszczeń, które mogłyby obniżać wydajność kotła – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis
Ile trwa montaż pieca gazowego?
Czas, jaki należy wygospodarować na montaż kotła gazowego, zależny jest od kilku kwestii. Jeśli przebiega to w nowym domu i mieszkaniu, zazwyczaj jest to proces szybszy. Kiedy jednak rzeczywisty montaż musi być poprzedzony demontażem starego pieca, z pewnością potrwa to nieco dłużej. Warto pamiętać, że jeśli za montaż odpowiedzialny jest doświadczony serwisant ogrzewania, wszystko z pewnością przebiegnie szybko i sprawnie. Co więcej, będziemy mieć również pewność, że proces przebiegł tak, jak powinien i nie pojawią się niepożądane usterki, prowadzące do konieczności częstych napraw pieca.
Zmieniasz ogrzewanie w swoim domu i potrzebujesz profesjonalnego montażu pieców gazowych?
Zadzwoń!
Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.