Wybór rodzaju ogrzewania do starego budynku nie jest wcale łatwym zadaniem. Właściciele starych domów szukają takich rozwiązań, które będą nie tylko kompatybilne z istniejącą infrastrukturą, ale również jak najbardziej ekonomiczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej różnym rodzajom ogrzewania, które sprawdzą się w starych budynkach. Omówimy ich wady i zalety, a także czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Z jakimi problemami borykają się właściciele starych budynków?
Stare domy często są problematyczne pod względem ogrzewania. Nieszczelna okna, słaba izolacja ścian, dachu, przestarzałe instalacje grzewcze – to tylko niektóre z problemów, z którymi borykają się właściciele takich nieruchomości. Wszystko to wpływa często na wysokiej rachunki za ogrzewanie mimo stosunkowo niskich tepmperatur w pomieszczeniach.
Na co zwrócić uwagę wybierając ogrzewanie starego domu?
Piece na węgiel nie mają już racji bytu i są skutecznie wypierane przez inne rodzaje ogrzewania. Co więcej, kopciuchy niespełniające odpowiednich norm są już całkowicie zakazane w wielu polskich województwach.
Przy zmianie ogrzewania w starym domu trzeba zwrócić uwagę na izolację termiczną. Kluczowy jest także rodzaj dotychczasowej instalacji, to czy budynek jest podłączony do sieci gazowej, a także rozkład pomieszczeń.

Zdaniem eksperta
Im lepsza izolacja, tym mniejsze straty ciepła i niższe koszty eksploatacji. Jeśli izolacja termiczna w domu jest słaba, warto rozważyć jej poprawę przed wyborem systemu grzewczego. Tylko wtedy inwestycja w nowoczesne ogrzewanie do starego domu będzie miała sens – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis
Jakie ogrzewanie do starego domu wybrać?
Jeśli budynek jest podłączony do sieci gazowej, ogrzewanie gazowe może być najwygodniejszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem w starym domu. Chociaż nie jest to jedyne rozwiązanie. Istnieją również inne możliwości, takie jak ogrzewanie elektryczne, kocioł na pellet czy pompy ciepła.
Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie gazowe w starym domu?
Ogrzewanie gazowe z wykorzystaniem nowoczesnych kotłów kondensacyjnych jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla starych budynków ze względu na wiele zalet.
- Wysoka efektywność energetyczna – nowoczesne kotły kondensacyjne są w stanie osiągnąć efektywność energetyczną na poziomie od 95 do 98%. Oznacza to, że więcej energii zawartej w paliwie zostaje przekształcona na ciepło. To z kolei przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i niższe koszty eksploatacji.
- Komfort użytkowania – kocioł gazowy jest praktycznie bezobsługowy. Nie wymaga rozpalania, dokładania opału ani usuwania popiołu. Nowoczesne kotły można łatwo sterować, dostosowując temperaturę do indywidualnych potrzeb.
- Łatwość montażu – instalacja gazowa jest stosunkowo prosta i szybka do wykonania, zwłaszcza jeśli budynek jest już podłączony do sieci gazowej. Montażem kotłów gazowych zajmują się specjaliści z uprawnieniami.
- Długa żywotność – regularne przeglądy kotłów gazowych wpływają na ich długą żywotność.
Alternatywne metody ogrzewania starego domu
Jedną z alternatywnych metod ogrzewania w starych domów mogą być pompy ciepła. Pompa ciepła w starym domu to rozwiązanie, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza w domach o dobrej izolacji cieplnej. W starych budynkach zastosowanie znajdą powietrzne pompy ciepła czerpiące energię cieplną z otaczającego dom powietrza. Jest to ekologiczne i ekonomiczne w długiej perspektywie rozwiązanie, choć koszty inwestycyjne są znacznie wyższe niż koszty montażu instalacji gazowej.
Kolejnym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne. Sprawdzi się ono tam, gdzie inne źródła są niedostępne. Decydując się na elektryczne ogrzewanie domu, warto mieć na uwadze jednak to, że nie jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej.
Ostatnią alternatywą są kotły na biomasę. Biomasa to paliwo odnawialne. Jej wykorzystanie wiąże się z niższą emisją szkodliwych substancji, takich jak dwutlenek siarki czy tlenek węgla, a bilans CO2 pozostaje neutralny. Biomasa jest często tańsza niż gaz co przekłada się na niższe koszty ogrzewania
Ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie w starym domu?
To możliwe! Umów się na konsultację z naszymi fachowcami
Dofinansowania do zmiany ogrzewania w starych nieruchomościach
Właściciele starych budynków, chcący wymienić ogrzewanie na nowe, mogą się ubiegać o dotacje w ramach programu ,,Czyste Powietrze”.
Program Czyste Powietrze oferuje dofinansowanie na wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła (np. pieców węglowych) na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, takie jak piece gazowe czy pompy ciepła. Dofinansowanie obejmuje również termomodernizację budynków, czyli ocieplenie ścian, dachu, wymianę okien i drzwi, a także montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej.
Podsumowanie
Wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego i wykonanie termomodernizacji są kluczowe ze względu na obniżenie kosztów ogrzewania domu, a także ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.
Przeczytaj na naszym blogu również:

Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.