Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Jak wybrać odpowiedni piec gazowy dla siebie?

Ostatnia modyfikacja: 25 lutego, 2021
Kuchenka gazowa - instalacje gazowe

Wybór formy ogrzewania jest bardzo ważnym elementem, który pojawia się nie tylko w sytuacji budowy nowego domu, ale także prowadzenia remontu i wymiany źródła ciepła. Większość osób sądzi, iż różnica polega przede wszystkim na rodzaju paliwa, jakie używane jest w konkretnym piecu. Nie jest to jednak tak proste, jak się na pozór wydaje.

Podstawową rzeczą, jeśli już wiemy, że chcemy skorzystać z ogrzewania gazem, jest odpowiedni wybór kotła. Nie chodzi tylko o producenta, jego funkcje dodatkowe, ale przede wszystkim moc. Tylko optymalne dobranie kotła zagwarantuje komfort cieplny w domu oraz ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń.

Jak wybrać piec gazowy?

Wybór odpowiedniego pieca gazowego powinien być poprzedzony wieloma informacjami, jakie musimy uzyskać przede wszystkim od instalatorów. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą w tym zakresie, warto zapytać i uzyskać profesjonalną poradę, który kocioł będzie dla nas najlepszy. Piece gazowe różnią się przede wszystkim mocą. Powinna być ona dobrana właściwie nie tylko do wielkości domu, ale także jego izolacji termicznej. Musimy odpowiedzieć sobie na pytania: czy budynek jest ocieplony, czy ma wymienione okna? Istotny będzie także rodzaj zastosowanego ocieplenia, ponieważ odpowiednio większa grubość styropianu, pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło.

Kolejnym elementem jest decyzja, czy będziemy korzystać z pieca jedynie do wytworzenia ciepła w pomieszczeniach, czy również do podgrzewania wody użytkowej. Różne rodzaje pieców gazowych pozwalają na wybór modeli jedno i dwu funkcyjnych. Decyzja, jaki rodzaj będzie dla nas najlepszy, powinna zapaść już na etapie wstępnym.

Montaż pieców gazowych

Jeśli zdecydowaliśmy już, który konkretnie model pieca będzie dla nas najodpowiedniejszy, powinniśmy skorzystać z pomocy fachowców przy instalacji. Montaż pieców gazowych wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Często producenci kotłów zastrzegają, iż wszystkie usługi instalatorskie powinny być prowadzone przez autoryzowanych serwisantów. Dopiero w takiej sytuacji będzie można skorzystać, w razie potrzeby, z gwarancji.

Przed montażem pieca warto także uzyskać informacje, jakie warunki techniczne powinno spełniać pomieszczenie kotłowni. Praktycznie w każdym przypadku niezbędna będzie niepyląca powierzchnia oraz czyste wnętrze. Warto o to zapytać wcześniej, aby przygotować właściwie kotłownię do montażu.

Decydując się na zmianę sposobu ogrzewania domu, powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie dostępne rozwiązania techniczne i wybrać takie, które spełni nasze oczekiwania nie tylko co do wydajności, ale również ekonomiki grzania. Pozostaje zatem pytanie, jak wybrać piec gazowy? Przede wszystkim wziąć pod uwagę wszystkie zmienne dotyczące strat ciepła i mocy, a każdą decyzję konsultować ze specjalistami, którzy profesjonalnie pozwolą wybrać najlepsze rozwiązanie.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,9 / 5. Liczba głosów 13

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504