Przy planowaniu instalacji pompy ciepła jednym z pytań, które zadają sobie właściciele domów, jest to, gdzie najlepiej zamontować to urządzenie. Decyzja ta jest niezwykle ważna, ponieważ od prawidłowego umiejscowienia jednostki zależy jej efektywność, komfort użytkowania, a także koszty eksploatacyjne. W tym tekście przyjrzymy się różnym aspektom, które warto wziąć pod uwagę, wybierając optymalne miejsce na montaż pompy ciepła. Omówimy zarówno kwestie techniczne, jak i estetyczne, aby pomóc podjąć najlepszą możliwą decyzję dla Twojego domu i rodziny.
Pompa ciepła na zewnątrz lub w budynku
Pompy ciepła mogą być montowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, w zależności od ich typu.
Pompy ciepła monoblok
Pompy ciepła monoblok nie zabierają wiele miejsce i mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Warto jednak podkreślić, że najmniejsze modele są w stanie pracować jedynie z ogrzewaniem płaszczyznowym, czyli podłogówką. Wszystkie elementy pomp typu monoblok, takie jak sprężarka, wymiennik ciepła i wentylator są zamknięte w jednej obudowie. Jeśli natomiast urządzenia te miałby zostać zamontowane do współpracy z tradycyjnymi grzejnikami, to w takiej sytuacji należy przygotować dodatkowe miejsce na zbiornik buforowy i pompę obiegową.
Pompy ciepła split
Pompy ciepła split składają się z dwóch części – jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, połączonych rurami z czynnikiem chłodniczym. Połączenie to musi wykonać gazownik z uprawnieniami F-GAZ, aby nie doszło do wycieku czynnika chłodniczego do atmosfery. Przed napełnieniem układu czynnikiem chłodniczym, należy wykonać próbę szczelności poprzez napełnienie go azotem pod ciśnieniem 30-40 bar przez co najmniej 40 minut.
Jednostka zewnętrzna ze sprężarką jest montowana na zewnątrz i ma obudowę odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne, natomiast jednostka wewnętrzna z czynnikiem chłodniczym znajduje się wewnątrz budynku.
Wymagania dla montażu jednostki zewnętrznej pompy split:
- Odległość od budynku do 1,5 m, aby miała dostęp do powietrza
- Wyrzutnia nie może być skierowana na ścianę budynku, aby go nie zawilgocić
- Czerpnia z dala od przeszkód terenowych, jak krzewy i drzewa
Polecamy artykuł: Powietrzna pompa ciepła monoblok czy split? Poznaj różnice
Miejsce montażu pompy ciepła na zewnątrz
Jeśli rozważasz instalację pompy ciepła na zewnątrz swojego domu, masz kilka opcji do wyboru, które różnią się stopniem trudności montażu. Najprostszym i najmniej kłopotliwym rozwiązaniem jest jednostka wolnostojąca na gruncie, która będzie także najłatwiejsza w późniejszej eksploatacji. Taka lokalizacja pozwala na łatwy dostęp do urządzenia i minimalizuje ryzyko problemów. Jeśli jednak z jakiegoś powodu montaż na gruncie nie jest możliwy, możesz rozważyć zamontowanie pompy ciepła na ścianie lub na płaskim dachu. Najbardziej skomplikowanym i wymagającym jest montaż na dachu skośnym, który może wiązać się z dodatkowymi wyzwaniami i komplikacjami.
Chcesz mieć pewność, że montaż pompy ciepła zostanie wykonany profesjonalnie i zgodnie z przepisami?
Zadzwoń do nas już dziś, a nasz zespół specjalistów zajmie się wszystkim
Pompa ciepła na gruncie lub na dachu
Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest montaż pomp ciepła typu split na gruncie, ponieważ nie trzeba wtedy martwić się o odprowadzanie skroplin. Serwisant ma także do niej swobodny dostęp. Pompę umieszcza się na niezależnym fundamencie lub konstrukcji obok budynku. Jednak w niektórych przypadkach, takich jak małe działki lub domy w zabudowie szeregowej, montaż na gruncie może być niemożliwy lub bardzo utrudniony
Wybierając lokalizację dla powietrznej pompy ciepła, należy zwrócić uwagę na zapewnienie odpowiedniej przestrzeni wokół urządzenia, dla efektywnej cyrkulacji powietrza. Nie mniej ważna jest również kwestia hałasu. Zgodnie z regulacjami prawnymi, pompa ciepła nie powinna generować na granicy działki więcej niż 40 dB w przypadku zabudowy jednorodzinnej. W sytuacji, gdy mowa o zabudowie wielorodzinnej lub mieszkaniowej w centrach miast, dopuszczalny poziom hałasu może wynosić do 45 dB.

Zdaniem eksperta
Montaż na dachu płaskim jest jedną z opcji i znajduje się na podobnym poziomie trudności co naścienny. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu stabilnej konstrukcji nośnej dla jednostki zewnętrznej. Instalacja na dachu skośnym jest najtrudniejszym sposobem i wiąże się z największymi komplikacjami, zwłaszcza gdy kąt nachylenia dachu jest duży. Wymaga to specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych i może generować dodatkowe wyzwania, takie jak hałas oraz wpłynąć na estetykę budynku – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.
Montaż ścienny pompy ciepła zewnętrznej
Montaż ścienny zewnętrznej pompy ciepła cieszy się popularnością wśród instalatorów ze względu na jego praktyczność. Jest to metoda, która pozwala na umieszczenie pompy na wspornikach ściany zewnętrznej budynku, zachowując przy tym wszelkie normy dotyczące poziomu hałasu zewnętrznego. Warto jednak mieć na uwadze, że montaż ścienny może wprowadzić dodatkowy hałas do wnętrza budynku, dlatego nie zaleca się instalacji na ścianie z sypialnią. Jeśli zdecydujemy się umieścić gruntową pompę ciepła na ścianie, problemem może być także odprowadzanie skroplin, zwłaszcza jeśli poniżej jednostki znajduje się ciąg pieszych. W takim przypadku niezbędne jest zastosowanie podgrzewanej tacy ociekowej oraz przewodu grzejnego, aby uniknąć ryzyka zalodzenia. Wybór wysokości montażu jednostki ma też bezpośredni wpływ na łatwość przeprowadzania prac serwisowych i konserwacyjnych, dlatego warto dokładnie przemyśleć tę decyzję.
Gdzie zamontować pompę ciepła wewnętrzną?
Pompę ciepła wewnątrz budynku można zamontować w następujących miejscach:
- Piwnica jest dobrym miejscem na montaż pompy ciepła, pod warunkiem że ma dostęp do energii elektrycznej i przyłącza wody. Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiednią wentylację i zapewnić swobodny dostęp do urządzenia na potrzeby serwisu.
- Pomieszczenie gospodarcze/techniczne – ważne jest, aby pomieszczenie miało odpowiednią kubaturę i wentylację, a także, aby hałas generowany przez urządzenie nie przeszkadzał w innych częściach budynku.
- Garaż – jest dobrym miejscem na montaż pompy ciepła, ponieważ zazwyczaj jest dobrze wentylowany i odizolowany od reszty budynku.
Przeczytaj również inne nasze artykuły:
- Gdzie najlepiej zamontować agregat powietrznej pompy ciepła? Przydatne wskazówki
- Automatyka do pomp ciepła – jakie rozwiązania zapewnią oszczędność?
- Jak często należy serwisować pompy ciepła?

Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.