Domy drewniane są cenione za swój naturalny urok i przytulną atmosferę, jednak stawiają przed właścicielami specyficzne wyzwania związane z ogrzewaniem. Ich konstrukcja wymaga doboru odpowiedniego systemu grzewczego, który zapewni komfort cieplny przez cały rok. Współczesne technologie oferują jednak szeroki wachlarz rozwiązań, pozwalających połączyć efektywność energetyczną z poszanowaniem środowiska naturalnego. W artykule przyjrzymy się różnym opcjom ogrzewania domów wykonanych z drewna. Jakie rozwiązania są najkorzystniejsze dla środowiska i domowego budżetu?
Jaki system grzewczy sprawdzi się w domu drewnianym?
Decyzja na temat ogrzewać domu drewnianego często podejmowana jest na etapie projektowania budynku. W przypadku starszych nieruchomości właściciele stają przed decyzją – jako źródło ciepła wybrać zamiast pieców węglowych.
Nowo wybudowane domy z drewna mają dobrą izolację termiczną i szybko można podnieść temperaturę w ich wnętrzu, dzięki zdolności akumulowania ciepła. Dlatego do ich ogrzewania często montuje się piece gazowe oraz coraz popularniejsze stają się pompy ciepła.
Piec gazowy do domu drewnianego
Wielu właścicieli domów drewnianych zdecydowała się zmodernizować swój system ogrzewanie – zrezygnowali oni z nieekologicznych pieców na węgiel i zamontowali kotły gazowe. Dzięki odpowiednim systemom automatyzacji można włączyć ogrzewanie, nawet w przypadku nieobecności osób dorosłych w domu.
Zaletą pieców gazowych jest zamknięta komora spalania i brak konieczności wydzielenia specjalnej kotłowni na umieszczenie urządzenia. Można je ukryć w łazience w szafce lub w przedpokoju.
Zdaniem eksperta
Należy jednak pamiętać, że warunkiem zmiany systemu ogrzewania na piec gazowy jest podłączenie do sieci gazowej. Jeśli nieruchomość nie jest do niej podpięta, konieczna będzie instalacja zbiornika na gaz. Może on zostać wkopany w ziemię lub ustawiony na powierzchni. Warto dobrze przemyśleć taką inwestycję. Zbiornik zajmuje sporo miejsca na działce, a dostarczany z niego gaz jest droższy od tego z sieci – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.
Polecamy artykuł: Jaki jest koszt ogrzewania domu gazem? Sprawdzamy!
Kotły na pellet w domu drewnianym
Kotły na pellet w domu drewnianym mogą być doskonałym rozwiązaniem, pod warunkiem że zostaną odpowiednio zaplanowane i zainstalowane. Pellet to ekologiczne i odnawialne paliwo, które jest przyjazne dla środowiska i charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną. Drewniane domy, dzięki swojej naturalnej izolacyjności, mogą jeszcze lepiej zatrzymywać ciepło wytwarzane przez takie kotły. Ważne jest jednak, aby instalacja była przeprowadzona przez specjalistów, którzy zapewnią odpowiednią wentylację oraz bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Dobrze dobrany i zainstalowany kocioł na pellet może zapewnić komfort cieplny przez cały sezon grzewczy, jednocześnie minimalizując wpływ na środowisko.
Szukasz najlepszego sposobu na ogrzanie swojego drewnianego domu?
Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać bezpłatną konsultację i odkryć idealne rozwiązanie dla Twojego domu!
Czy warto wybrać pompę ciepła do ogrzewania domu drewnianego?
Domy drewniane to konstrukcje, które zyskują coraz większą popularność, ze względu na szybkość budowy w porównaniu do murowanych. Dodatkowo oferują one specyficzny mikroklimat wewnątrz, który wiele osób sobie ceni. Czy jednak do takich domów opłaca się montować pompy ciepła? Czy jednak do takich domów opłaca się montować pompy ciepła? To pytanie, które zadaje sobie wielu inwestorów planujących budowę lub modernizację
Nowe domy drewniane są z natury dość dobrze izolowane, dlatego do ich ogrzewania można wybrać pompę ciepła. Dzięki efektywnemu wykorzystaniu energii z otoczenia, takie systemy grzewcze są również przyjazne dla środowiska, co jest istotne dla wielu właścicieli domów drewnianych, którzy często kładą duży nacisk na ekologiczne aspekty swojego zamieszkania. Ponadto pompy ciepła mogą zapewnić komfort cieplny zarówno w zimie, jak i latem, dzięki możliwości chłodzenia pomieszczeń.
Czy ogrzewanie podłogowe w domu o konstrukcji drewnianej to dobry pomysł?
W drewnianym domu podobnie jak w murowanym można położyć ogrzewanie podłogowe. Warto jednak to zaplanować na etapie budowy nieruchomości, gdyż ograniczy to prace związane z demontażem położonej podłogi i ułożeniem nowej. W domach z drewna mamy wylewkę betonową podobnie jak w innych konstrukcjach. Chociaż koszt instalacji będą nieco wyższe w przypadku ogrzewania podłogowego niż montażu grzejników, to w dalszej perspektywie eksploatacja systemu pozwoli przynieść oszczędności na rachunkach. Zapewnia ono znakomity komfort termiczny i nie ogranicza możliwości aranżacji wnętrz, ponieważ jest niewidoczne. Podłogówka sprawdzi się zwłaszcza w domach z bali, ponieważ ciepło będzie równomiernie rozprowadzone po całym budynku.
Ogrzewanie podłogowe można z powodzeniem stosować w większości domów drewnianych, zarówno nowych, jak i modernizowanych. Warunkiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża oraz dobór właściwego systemu grzewczego. W przypadku starszych budynków warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni stan techniczny stropu i doradzi optymalne rozwiązania.
Przeczytaj również inne nasze artykuły:
- Pompa ciepła czy piec gazowy – które urządzenie grzewcze sprawdzi się w przypadku dużego domu?
- Jakie grzejniki wybrać do ogrzewania gazowego?
- Jak dobrać odpowiednią moc pompy ciepła? Podpowiadamy sposób obliczenia
Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.