Czy ciągle przepłacasz za ogrzewanie? A może w Twoim domu jest za zimno lub za gorąco, mimo że piec pracuje non stop? Powodem może być źle ustawiona krzywa grzewcza. Ten niepozorny element Twojego systemu grzewczego ma ogromny wpływ na komfort cieplny w domu, a także na wysokość rachunków za ogrzewanie. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest krzywa grzewcza, dlaczego jest tak istotna i jak ją poprawnie ustawić, aby cieszyć się optymalną temperaturą w domu, jednocześnie oszczędzając pieniądze.
Czym jest krzywa grzewcza?
Krzywa grzewcza to nic innego jak zależność między temperaturą zewnętrzną a wody grzewczej, którą system dostarcza do grzejników lub ogrzewania podłogowego. Jest to graficzne przedstawienie tego, jak powinna zmieniać się temperatura wody w instalacji w zależności od warunków pogodowych. Im niższa temperatura zewnętrzna, tym wyższa powinna być wody grzewczej, aby utrzymać komfort w domu. Dzięki zrozumieniu jak działa ten wykres, można wyregulować system ogrzewania i znacznie zmniejszyć rachunki.
Krzywa grzewcza wykorzystywana jest do ustawienia parametrów systemu grzewczego – nazywane jest to regulacją pogodową. W tym celu będziesz potrzebował czujnika temperatury zamontowanego na zewnątrz, który przesyła informacje pogodowe do sterownika kotła lub pompy ciepła.
Polecamy artykuł: Jak oszczędnie ustawić piec gazowy? Wyjaśniamy
W jaki sposób obliczyć krzywą grzewczą?
Obliczenie idealnej krzywej grzewczej nie jest zadaniem prostym, ale nie jest też niemożliwe. Wymaga uwzględnienia kilku czynników, takich jak rodzaj systemu grzewczego, stopień izolacji budynku, a nawet preferencje mieszkańców dotyczące temperatury. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z gotowych kalkulatorów krzywej grzewczej dostępnych online. Wystarczy wprowadzić podstawowe dane dotyczące budynku i systemu grzewczego, a kalkulator automatycznie poda optymalne parametry krzywej. Jeśli jednak chcesz mieć pełną kontrolę nad ustawieniami, możesz skorzystać z bardziej zaawansowanych metod, które wymagają ręcznego obliczenia różnicy temperatur między wnętrzem a warunkami na zewnątrz oraz dostosowania parametrów krzywej na podstawie tych danych.
Pamiętaj jednak, że znalezienie idealnej krzywej grzewczej może wymagać kilku prób, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i systematycznie obserwować, jak zmiany wpływają na komfort cieplny w domu.
Automatyczna krzywa grzewcza czy manualna?
Manualne ustawianie krzywej grzewczej może być trudne dla osób bez doświadczenia i skutkować niewłaściwą temperaturą w pomieszczeniach. Alternatywą są automatyczne regulatory, które samodzielnie dostosowują parametry instalacji na podstawie pomiarów temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Działają one dzięki danym z czujników pogodowych i pokojowych. Mimo że są wygodne, ich wysoka cena sprawia, że nie są jeszcze powszechnie używane.
Zaufaj specjaliście – zleć nam regulację krzywej grzewczej!
Skontaktuj się z nami! Zadzwoń lub napisz
Prawidłowe ustawienie krzywej grzewczej dla grzejników tradycyjnych
Aby prawidłowo ustawić krzywą grzewczą dla tradycyjnych grzejników, należy pamiętać, że pracują one przy wyższych temperaturach, często sięgających 60 stopni Celsjusza, w przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego. W nowo wybudowanych domach, które są dobrze zaizolowane i spełniają kryteria efektywności energetycznej, optymalna krzywa grzewcza wynosi zazwyczaj 1-1,5. Ważnym czynnikiem jest także wielkość grzejników ? większe kaloryfery pozwalają na ustawienie niższej krzywej, co obniża temperaturę na zamontowanym kotle gazowym.
Zdaniem eksperta
Początkowe ustawienie krzywej grzewczej jest zazwyczaj wykonywane przez gazownika z uprawnieniami, a szczegółowe wskazówki znajdują się w instrukcji obsługi kotła gazowego lub pompy ciepła. Dostosowanie krzywej w celu zwiększenia komfortu cieplnego w domu można osiągnąć poprzez regulację jej wysokości i kąta – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.
Jak ustawić krzywą dla ogrzewania podłogowego?
Ustawienie krzywej grzewczej dla ogrzewania podłogowego wymaga uwzględnienia specyfiki tego niskotemperaturowego systemu. Temperatura czynnika roboczego, zazwyczaj wody, jest utrzymywana w granicach 40-55 stopni Celsjusza. Efektywność ogrzewania podłogowego jest dość wrażliwa na zmiany temperatury wody, dlatego powinno mieć ono niski spadek.
Aby poprawić wydajność kotła kondensacyjnego współpracującego z ogrzewaniem podłogowym, warto obniżyć temperaturę czynnika grzewczego. Będzie to sprzyjać kondensacji pary wodnej ze spalin i poprawie sprawności pieca. Optymalna krzywa grzewcza dla tego systemu powinna mieścić się w zakresie od 0,2 do 0,4, choć niektóre regulatory pozwalają na ustawienia od 0,2 do 0,8.
Krzywa grzewcza dla pompy ciepła, jakie są najważniejsze zasady?
Ustawienie krzywej grzewczej przy ogrzewaniu pompą ciepła gruntową, wodną lub powietrzną wymaga uwzględnienia kilku zasad:
- Krzywa grzewcza musi wynikać z zapotrzebowania na ciepło i temperatury na zewnątrz.
- Powinna być właściwie dobrana do rodzaju systemu ogrzewania (grzejniki lub podłogówka).
- Należy unikać podwyższania temperatury wody w instalacji, aby utrzymać wysoką sprawność pompy ciepła.
- W małych systemach z użyciem pompy ciepła krzywa grzewcza pozwala na odpowiedni dobór parametrów regulatora.
- Regulator zapewnia obsługę źródła ciepła oraz obiegów grzewczych.
- Regulacji podlegają temperatura wody grzewczej w pompie oraz moc grzewcza.
Przeczytaj również inne nasze artykuły:
- Jak dobrać odpowiednią moc pompy ciepła? Podpowiadamy sposób obliczenia
- Jakie grzejniki wybrać do ogrzewania gazowego?
- Jak oszczędnie ustawić piec gazowy? Wyjaśniamy
Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.