Ogrzewanie gazowe od lat cieszy się niesłabnącą popularnością w polskich domach. Wygoda i wysoka efektywność energetyczna sprawiają, że wielu Polaków wciąż decyduje się na to rozwiązanie. Jednak ostatnie lata przyniosły gwałtowne wzrosty cen gazu, co zrodziło pytanie: czy ogrzewanie gazowe jest nadal opłacalne w 2024 roku? Mimo niepokojących sygnałów z rynku energetycznego, ogrzewanie gazowe wciąż może być atrakcyjnym wyborem, ale nie jedynym. Poniżej wyjaśniamy dlaczego.
Czy warto ogrzewać dom gazem w 2024 roku?
W obliczu drogiego prądu, nieekologicznego i prawie zakazanego węgla ogrzewanie gazowe nadal jawi się jako bardzo racjonalne rozwiązanie. Dofinansowania do wymiany starego pieca w ramach Programu Czyste Powietrze na ogrzewanie gazowe sprawiły, że właściciele domów chętnie inwestowali i nadal inwestują w to źródło ogrzewania.
Argumenty przemawiające za ogrzewaniem gazowym w 2024 roku
Kotły gazowe kondensacyjne są często wybieranym rozwiązana forma ogrzewania, zwłaszcza w małych i dobrze izolowanych budynkach. Kotły te oferują szereg zalet, co czyni je atrakcyjnym wyborem w wielu gospodarstwach domowych.
- Efektywność i wygoda – nowoczesne kotły kondensacyjne są bardzo wydajne. Osiągają sprawność energetyczną nawet powyżej 100 procent. Wysoka sprawność przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i niższe koszty eksploatacyjne. Co więcej, obsługa kotłów gazowych jest prosta i intuicyjna, a automatyka pozwala na precyzyjne sterowanie temperaturą i dostosowywanie jej do własnych potrzeb.
- Dostępność – sieć gazowa jest dobrze rozwinięta w Polsce. Gazociągi przesyłowe i dystrybucyjne pokrywają większość obszarów kraju.
- Koszty – mimo regularnych podwyżek gaz ziemny nadal pozostaje tańszy w porównaniu do energii elektrycznej.
- Dopłaty – do czerwca 2024 roku obowiązywał dodatek gazowy, który obniżał koszty ogrzewania.
Zdaniem eksperta
Kotły gazowe kondensacyjne są uniwersalne. Oznacza to, że można je stosować w różnorodnych systemach grzewczych – zarówno w nowych budynkach, jak i tych już istniejących. Piece gazowe są w stanie zapewnić stały i równomierny dopływ ciepła, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis
Wybierając do domu lub do firmy ogrzewanie gazowe, należy pamiętać, że montaż kotła gazowego, podobnie jak i jego serwis powinien być zrealizowany przez fachowców z odpowiednimi uprawnieniami.
Przeczytaj nasz artykuł: Czym jest piec kondensacyjny i czy warto w niego inwestować?
Czy ogrzewanie gazowe może zostać zakazane w przyszłości? Zmiany w przepisach w 2024 roku
Choć gaz jest paliwem kopalnianym, nowoczesne kotły kondensacyjne emitują mniej szkodliwych substancji niż starsze modele kotłów gazowych. Mimo to według nowych przepisów dyrektywy EPBD w 2024 roku i w najbliższych latach kraje na całym świecie, w tym Polska, mogą wprowadzać coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące emisji CO2 i efektywności energetycznej.
Według zapisów zawartych w dyrektywie państwa członkowskie powinny dążyć do eliminacji kotłów zasilanych paliwami kopalnymi. Jako pierwsze działanie w tym kierunku jest zaprzestanie od roku 2025 udzielania wsparcia finansowego na wymianę systemów grzewczych na niezależne kotły wykorzystujące paliwa kopalne. Co więcej, wszystkie nowopowstające budynki od 1 stycznia 2030 roku muszą mieć status bezemisyjnych. Do 2040 r. kotły na paliwa kopalne należy całkowicie wycofać z rynku (w tym kotły na gaz).
W ramach działań na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych ogrzewanie gazowe może być stopniowo zastępowane przez bardziej ekologiczne alternatywy, takie jak pompy ciepła, które oferują znaczne korzyści ekologiczne i ekonomiczne. Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które przenoszą ciepło z jednego miejsca do drugiego, wykorzystując energię z otoczenia, takiego jak powietrze (pompy ciepła powietrze), woda (pompy ciepła wodne) lub grunt (pompy ciepła gruntowe). Działają na zasadzie odwróconego obiegu termodynamicznego, podobnie jak lodówki, które odbierają ciepło z wnętrza i oddają je na zewnątrz.
Pompy ciepła nie tylko znacznie redukują emisję szkodliwych gazów, ale też są niezwykle energooszczędne i mogą znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie w perspektywie długoterminowej. Mogą służyć zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń, a także do podgrzewania wody użytkowej.
Porównując koszty ogrzewania pompą ciepła a ogrzewaniem gazowym, należy wziąć pod uwagę różnice w kosztach początkowych i eksploatacyjnych. Instalacja pompy ciepła może być droższa na początku, lecz długoterminowo pozwala na większe oszczędności ze względu na wyższą efektywność energetyczną i niższe koszty bieżącego użytkowania.
Czy warto ogrzewać dom piecami na gaz? Podsumowanie
Kotły gazowe pozostają nadal dobrym wyborem dla istniejących już, dobrze izolowanych budynków, zwłaszcza jeśli wcześniej używany był piec węglowy. Jeśli w domu z różnych powodów nie można zainstalować pompy ciepła, a ogrzewanie na prąd ze względu na wysokie opłaty jest po prostu nieekonomiczne, to w zasadzie nie pozostaje żadna inna alternatywa jak nowoczesny kocioł na gaz.
Jednak w kontekście zmian klimatycznych konsumenci powinni być świadomi tego, że za kilka bądź kilkanaście lat ogrzewanie gazem również może zostać zakazane. Wobec tego warto rozważyć bardziej zrównoważone rozwiązania, jak np. kotły hybrydowe, czyli kocioł kondensacyjny i pompę ciepła w jednym.
Zyskaj komfort i oszczędności z nowoczesnym ogrzewaniem!
Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się więcej o instalacji pompy ciepła lub kotła gazowego
Przeczytaj na naszym blogu również:
- 6 powodów, dla których ogrzewanie gazowe jest jednym z lepszych rozwiązań
- Co się bardziej opłaca: ogrzewanie domu gazem czy pompą ciepła?
Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.