Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?

Ostatnia modyfikacja: 19 lipca, 2024
Czy inwestycja w pompę ciepła bez fotowoltaiki nadal będzie opłacalna?

Pompy ciepła i panele fotowoltaiczne to odnawialne źródła energii, których popularność wzrasta z każdym rokiem. W nowych domach często montuje się zarówno fotowoltaikę, jak i pompy ciepła. To połączenie zapewnia dostęp do energii elektrycznej i cieplnej. A czy w takim razie jest sens montować samą pompę ciepła bez fotowoltaiki? Inwestycja w pompę ciepła bez paneli fotowoltaicznych nadal jest opłacalna. Pozwala na znaczące obniżenie kosztów ogrzewania w perspektywie czasu. 

Pompa ciepła, dlaczego jest tak popularna?

Pompa ciepła to ekologiczne i ekonomiczne w użytkowaniu urządzenie grzewcze, które nadaje się zarówno do nowych, jak i modernizowanych budynków. Na przestrzeni ostatnich lat odnotowano wyraźny wzrost zainteresowania tym system. Z czego wynika ta popularność?

  • Efektywność energetyczna – pompy ciepła są bardzo efektywne energetycznie. Zużywają znacznie mniej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych systemów ogrzewania. Powietrzna pompa ciepła wytwarza około 3kW energii cieplnej na każdy 1kW zużytej energii elektrycznej. Przekłada się to na efektywną sprawność na poziomie 300 procent.
  • Ekologiczność – pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, gdyż zmniejszają emisję gazów cieplarnianych (dwutlenek węgla, tlenki azotu).
  • Wszechstronność – pompy ciepła mogą być używane zarówno do ogrzewania budynku, jak i dostarczenia ciepłej wody. Niektóre pompy ciepła można wykorzystywać również do okresowego chłodzenia budynku.
  • Obniżenie kosztów eksploatacyjnych – mimo że początkowy koszt instalacji pomp ciepła może być wysoki, to w długoterminowej perspektywie obserwuje się niższe koszty eksploatacyjne, co przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie.
  • Dotacje – istnieją różne formy dotacji i zachęt finansowych dla osób instalujących pompy ciepła. Pozwalają one zaoszczędzić często nawet kilkadziesiąt procent wartości całej instalacji.
  • Długa żywotność i niskie koszty utrzymania – pompy ciepła są znane z długiej żywotności i relatywnie niskich kosztów utrzymania w porównaniu do tradycyjnych systemów ogrzewania.

Zdaniem eksperta

Aby piec gazowy pracował jak najefektywniej, warto zaopatrzyć się również w termostat pokojowy. Sterownik pozwala na automatyczne dostosowanie temperatury w domu do aktualnych potrzeb, co również przyczynia się do zwiększenia efektywności – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.

Fotowoltaika, czym jest i jak działa?

Fotowoltaika to technologia pozyskiwania energii elektrycznej ze światła słonecznego. Wytworzony prąd stały jest przekształcany przez inwerter (falownik) na prąd przemienny o parametrach umożliwiających zasilanie urządzeń elektrycznych. Wytworzona energia elektryczna może być wykorzystywana na bieżąco, magazynowana w akumulatorach lub przesyłana do sieci energetycznej. Fotowoltaika umożliwia pozyskanie czystej energii elektrycznej ze słońca, bez emisji zanieczyszczeń.

Dlaczego często łączy się fotowoltaikę z pompą ciepła?

Nie jest tajemnicą, że pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne bardzo dobrze ze sobą współpracują, dlatego wielu inwestorów decyduje się na ich połączenie. Fotowoltaika wytwarza prąd, który jest potrzebny pompie ciepła do ogrzewania budynku, a także do wytworzenia ciepłej wody użytkowej, W ten sposób fotowoltaika i pompa ciepła doskonale się uzupełniają. Główną zaletą płynącą z posiadania takiego połączenia to przede wszystkim niezależność od rosnących cen energii. Jest to także w pełni ekologiczny sposób pozyskiwania energii. Pompa ciepła połączona z fotowoltaiką przynosi wiele korzyści naszej planecie. 

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki ma sens? 

Pompa ciepła stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych urządzeń grzewczych, takich jak piece gazowe. Może być zarówno uzupełnieniem konwencjonalnego systemu ogrzewania lub działać samodzielnie. Po zamontowaniu samej pompy ciepła, bez paneli fotowoltaicznych, koszt ogrzewania budynku również spadnie. Bez fotowoltaiki, pompy ciepła nadal są znacznie bardziej efektywne niż tradycyjne systemy oparte na spalaniu paliw kopalnych, ponieważ wykorzystują one energię odnawialną z otoczenia, dzięki czemu redukują emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza.

Nie masz fotowoltaiki, ale chcesz zainwestować w pompę ciepła?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy dobiorą najlepsze rozwiązanie

Zadzwoń lub Napisz

Czy warto zainstalować pompę ciepła bez fotowoltaiki? Podsumowanie 

Pompy ciepła, zarówno w połączeniu z fotowoltaiką, jak i bez niej, stanowią efektywną i ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł ciepła energii pompa przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. 

Przeczytaj na naszym blogu artykuły powiązane:

 

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,8 / 5. Liczba głosów 15

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504