Kuchenki gazowe zdobyły uznanie dzięki swojej niezawodności, łatwości obsługi oraz możliwości precyzyjnego regulowania temperatury. W związku z tym wiele osób rozważa samodzielne podłączenie takiego urządzenia, zamiast korzystać z usług profesjonalistów. Mimo że zadanie to może wydawać się proste, wymaga ono specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Czy warto więc ryzykować, próbując oszczędzić na usługach fachowców? Czy może lepiej zostawić to zadanie specjalistom, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie? Zapraszamy do lektury, by rozwiać wszelkie wątpliwości.
Podłączenie kuchenki gazowej. Uprawnienia a gwarancja na sprzęt
W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, istnieją ścisłe przepisy regulujące instalację urządzeń gazowych. Zgodnie z nimi, podobnie jak montaż pieca gazowego, podłączanie kuchenki gazowej powinien przeprowadzać wykwalifikowany specjalista z odpowiednimi uprawnieniami. Instalator musi posiadać wiedzę i umiejętności niezbędne do prawidłowego wykonania prac, a także dysponować odpowiednimi narzędziami i sprzętem. Co więcej, po zakończeniu instalacji, konieczne jest przeprowadzenie testów szczelności i odbioru technicznego przez uprawnioną osobę.
Wykonanie instalacji kuchenki gazowej przez odpowiedniego fachowca, stanowi podstawę rozpatrzenia przez sklepy ewentualnej reklamacji na sprzęt. Producenci nie sprawdzają zgłoszeń, w których na karcie produktu nie ma wyraźnej informacji o tym, że montażu dokonała osoba uprawniona do tego zadania.

Zdaniem eksperta
Te same zasady dotyczące gwarancji obowiązują przy kuchenkach gazowo-elektrycznych, w których najczęściej piekarnik jest elektryczny. Część sprzętu, w tym wypadku palniki, wykorzystują gaz, więc urządzenie wymaga podłączenia do sieci gazowej lub butli z gazem. Instalator po zakończeniu prac powinien przybić pieczątkę i podpisać się na karcie produktu. Będzie to stanowiło dowód jego uprawnień oraz potwierdzenie, że montażu kuchenki gazowej dokonał fachowiec – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.
Jak wykonać podłączenie kuchenki gazowej?
Instalacja kuchenki gazowej wymaga precyzji i ścisłego przestrzegania norm bezpieczeństwa, zarówno dla urządzeń zasilanych gazem ziemnym, jak i tych na gaz z butli. Duże znaczenie ma tutaj prawidłowe prowadzenie rur gazowych oraz dobór odpowiednich akcesoriów, które pozwolą uniknąć niebezpiecznych sytuacji i zapewnią sprawne działanie kuchenki.
Podłączenie kuchenki gazowej do gazu ziemnego
W przypadku podłączenia kuchenek w nowym mieszkaniu w bloku lub domu jednorodzinnym gaz dostarczany jest bezpośrednio z sieci gazowej. Niezbędne jednak staje się doprowadzenie rury z gazem do urządzenia. Musi ona biec wzdłuż powierzchni ściany – zabronione jest ukrywanie jej pod tynkiem. Wizualne osłonięcie rury jest dopuszczalne, pod warunkiem że pozostanie ona łatwo dostępna do konserwacji i napraw.
Na końcu rury gazowej zainstalowany jest zawór odcinający. Praktycznym wyborem do podłączenia kuchenki gazowej jest elastyczny przewód, który umożliwia wygodne prowadzenie go między urządzeniem a źródłem gazu. Ważne jest, aby wszystkie połączenia były szczelne i zgodne z normami technicznymi.
Jeśli natomiast realizowana jest wymiana starej kuchenki gazowej na nową, większość elementów instalacji jest już gotowa. Przed przystąpieniem do prac trzeba jedynie odpowiednio zabezpieczyć wąż, aby uniknąć przypadkowego nadszarpnięcia, wyrwania lub zalania wodą.
Kuchenki zasilane gazem z butli
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku podłączenia kuchenki na butlę gazową zasilaną propanem lub mieszanką propan-butan. Ważna jest przede wszystkim identyfikacja rodzaju butli gazowej: z zaworem 3/8 (tzw. butle turystyczne o pojemności od 0,5 kg do 5 kg) lub z zaworem 1/2 (11 kg).
Niektóre butle 5 kg mogą być wyposażone w zawór 1/2?, dlatego przed zakupem reduktora należy dokładnie sprawdzić typ. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego reduktora ciśnienia oraz węża gazowego wyposażonego w opaskę ślimakową lub zakute końcówki, które zapewniają szczelne i bezpieczne połączenie. Reduktor ciśnienia musi być zgodny z wymaganiami konkretnego typu butli i kuchenki, aby zapewnić właściwe ciśnienie gazu.
Instalacja kuchenki gazowej samodzielnie czy z fachowcem?
Chociaż teoretycznie możliwe jest samodzielne podłączenie kuchenki gazowej przez osobę posiadającą odpowiednią wiedzę techniczną i umiejętności, to jednak ryzyko związane z ewentualnymi błędami może przewyższać potencjalne oszczędności. Gaz to substancja łatwopalna i wybuchowa, dlatego każde połączenie musi być wykonane z najwyższą starannością. Nieprawidłowo podłączona kuchenka to zagrożenie dla wszystkich domowników oraz sąsiadów, z tego powodu zawsze warto rozważyć skorzystanie z usług gazownika z uprawnieniami. Fachowiec nie tylko zapewni prawidłowe i bezpieczne wykonanie instalacji, ale również doradzi w kwestii odpowiedniego użytkowania oraz konserwacji urządzenia.
Uniknij ryzyka – zleć podłączenie kuchenki gazowej fachowcowi z uprawnieniami!
Skontaktuj się z nami! Zadzwoń lub napisz
Przeczytaj również inne nasze artykuły:
- Czy czyszczenie i konserwacja kotłów gazowych jest tym samym?
- Jak wygląda budowa instalacji gazowej w przypadku domku jednorodzinnego?
- Kuchnia gazowa czy elektryczna – co się bardziej opłaca?

Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.