Kotły gazowe kondensacyjne to nowoczesne urządzenia grzewcze, które charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną i niską emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Od wielu lat zdobywają coraz większą popularność zarówno wśród użytkowników domowych, jak i właścicieli firm. Szukając sposobów na optymalizację kosztów zużycia gazu, zwłaszcza teraz, gdy ceny poszybowały w górę, wielu użytkowników kotłów kondensacyjnych zastanawia się, czy lepiej pozostawić piec włączony cały czas, również w nocy, czy może bardziej opłacalne będzie grzanie z przerwami.
Jak działa kocioł gazowy kondensacyjny?
Zanim odpowiemy na pytanie, jak ustawić kocioł gazowy, by pracował efektywnie, warto dowiedzieć się czegoś o samym działaniu kotłów kondensacyjnych. Kocioł gazowy kondensacyjny to bardzo popularne rozwiązanie grzewcze w wielu gospodarstwach domowych. Wykorzystuje ciepło skraplania pary wodnej zawartej w spalinach, co pozwala na odzyskanie dodatkowej energii i zwiększenie sprawności urządzenia. Proces ten nazywany jest kondensacją, a wytworzona w jego wyniku ciecz (kondensat) jest odprowadzana do kanalizacji. Zasada działania pieca kondensacyjnego sprawia, że charakteryzuje się on bardzo wysoką sprawnością, a także zapewnia oszczędność energii w wielu domach. Kotły kondensacyjne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych pieców gazowych.
Wyróżnia się dwa rodzaje kotłów gazowych kondensacyjnych:
- kotły gazowe jednofunkcyjne – służą tylko do ogrzewania. Wodę podgrzewają osobne podgrzewacze. Ma to swoje zalety, ale również i wady, do których należy przede wszystkim to, że taki piec zajmuje więcej miejsca.
- kotły gazowe dwufunkcyjne – przeznaczone do ogrzewania oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej (posiadają dwa wymienniki ciepła). Piec dwufunkcyjny jest często wybieranym rozwiązaniem do małych domów.
Więcej na temat działania kotłów kondensacyjnych przeczytasz w artykule: Czym jest piec kondensacyjny i czy warto w niego inwestować?
Jak optymalnie ustawić kocioł gazowy kondensacyjny, by pracował efektywnie?
Wiele osób zastanawia się, jaką temperaturę ustawić na piecu w celu uzyskania jak najlepszej efektywności cieplnej. Najlepsza temperatura dla pieca gazowego kondensacyjnego powinna mieścić się w przedziale 40- 50 stopni Celsjusza. Przy takiej temperaturze powinien on pracować efektywnie i wydajnie. Zbyt wysoka temperatura spowoduje niepotrzebne zużycie gazu, natomiast zbyt niska może nie zapewnić odpowiedniego komfortu cieplnego.
Odpowiednie ustawienie temperatury w kotle, które pozwala na optymalne zużycie gazu, zależy od wielu istotnych czynników, w tym od aktualnych warunków pogodowych. W przypadku łagodnej zimy można obniżyć temperaturę na piecu. Istotne są również takie aspekty jak izolacja termiczna budynku i jego zdolność do pasywnej retencji ciepła. W domach dobrze izolowanych, z uszczelnionymi oknami i drzwiami, zaleca się bardziej oszczędne ogrzewanie. Z kolei w starszych budynkach lub tych po remoncie, gdzie trudno utrzymać ciepło, straty energii cieplnej będą większe.

Zdaniem eksperta
Aby piec gazowy pracował jak najefektywniej, warto zaopatrzyć się również w termostat pokojowy. Sterownik pozwala na automatyczne dostosowanie temperatury w domu do aktualnych potrzeb, co również przyczynia się do zwiększenia efektywności – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis.
Więcej na temat optymalnych ustawień kotłów gazowych przeczytasz w artykule: Jak ustawić piec gazowy oszczędnie?
Grzanie ciągłe czy z przerwami?
Kolejne ważne pytanie, które zadają sobie użytkownicy kotłów gazowych, dotyczy tego, czy piec powinien grzać ciągle czy z przerwami, a jeżeli z przerwami, to kiedy wyłączyć ogrzewanie w domu. Warto tutaj wspomnieć o tym, że jest to kolejny czynnik wpływający na oszczędność przy korzystaniu z pieców gazowych. Zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie obniżanie temperatury na piecu co jakiś czas. Jak i kiedy to robić?
Najlepszym momentem na obniżenie temperatury w domu będzie noc – kiedy śpimy temperatura nie musi być tak wysoka jak w ciągu dnia. Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu, temperaturę warto obniżyć również wtedy, kiedy nie ma nas w domu, czyli np. wychodzimy do pracy, na zakupy czy wyjeżdżamy na dłużej.
W sezonie grzewczym nie zaleca się wyłączać pieca całkowicie, a tylko obniżyć temperaturę. Wynika to z tego, iż znaczne obniżenie temperatury (np. w nocy), może spowodować dłuższą przerwę w pracy pieca, a to z kolei doprowadzić do znacznego wychłodzenia budynku. Może to być niekorzystne zwłaszcza w budynkach murowanych, ponieważ takie ściany się długo nagrzewają. Jeśli chcemy, aby oszczędności były faktycznie zauważalne, ważne jest, aby zmiany na piecu można było szybko wprowadzić, czyli sprawnie obniżyć temperaturę, a następnie ją równie szybko podnieść.
Polecamy również nasz poradnik: Jak oszczędzić na ogrzewaniu gazowym?
Termostat do pieca kondensacyjnego jako sposób na efektywne ogrzewanie
Użycie termostatu do sterowania piecem kondensacyjnym jest jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie efektywności ogrzewania domu. Termostat pozwala na precyzyjne dostosowanie temperatury wewnątrz pomieszczeń do aktualnych potrzeb mieszkańców oraz temperatury zewnętrznej, co przekłada się na mniejsze zużycie gazu i redukcję kosztów ogrzewania. Termostat reaguje na zmiany temperatury w pomieszczeniach i automatycznie dostosowuje pracę kotła, aby utrzymać żądaną temperaturę. Dzięki temu nie dochodzi do nadmiernego ogrzewania ani zbytniego ochłodzenia pomieszczeń.
Chcesz ekonomicznie ustawić swój kondensacyjny piec gazowy, aby zapewnić sobie oszczędności?
Zadzwoń i umów naszych fachowców
Ekonomiczna praca kotła gazowego a regularne przeglądy
Aby kocioł pracował efektywnie, konieczne jest regularne serwisowanie i przeglądy, które pomagają utrzymać odpowiednią wydajność i bezpieczeństwo urządzenia. Zaleca się, aby przeglądy kotłów gazowych wykonywać przynajmniej raz w roku.

Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.