Ci, którzy zainwestowali w kocioł gazowy i zdecydowali się na takie ogrzewanie swoich domów, mogą odczuć, że ich rachunki stale rosną. Jest to spowodowane podwyżkami cen. Co więcej, od 1 lipca 2024 roku ceny gazu znowu wzrosną ze względu na wygaśnięcie tarcz osłonowych obowiązujących do końca pierwszego półrocza 2024 roku. Sytuacja na rynku sprawia, że ludzie zaczynają szukać alternatywnych rozwiązań, takich jak chociażby pompa ciepła. W krótkiej perspektywie inwestycja w gaz będzie bardziej opłacalna (mniejsze koszty inwestycyjne). Jednak w perspektywie czasu, gdy rachunki za gaz nie przestaną rosnąć, to właśnie pompa ciepła będzie tańsza w eksploatacji. Przewaga pompy ciepła nad kotłem gazowym polega na niemal całkowitej niezależności od sytuacji na rynku (wydarzeń geopolitycznych).
Wady i zalety ogrzewania gazowego
Mimo rosnących cen gazu kocioł gazowy to nadal jedno z najpopularniejszych rozwiązań grzewczych stosowanych w Polsce. W sumie w całej Polsce z gazu ziemnego korzysta ok. 2 mln gospodarstw, a około 230 tys. kotłów gazowych kupiono dzięki dotacjom z popularnego programu ,,Czyste Powietrze”.
Popularność tego systemu grzewczego wynika z wielu zalet.
- Wysoka sprawność energetyczna i niezawodność – nowoczesne kotły gazowe charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną, zapewniając szybkie i efektywne ogrzewanie pomieszczeń, nawet podczas bardzo niskich temperatur. W przeciwieństwie do innych systemów grzewczych, takich jak ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie gazowe jest trwałe i wytrzymałe. Nie wymaga częstych napraw, pod warunkiem regularnej konserwacji pieców gazowych.
- Stosunkowo prosty montaż – kotły gazowe są stosunkowo proste w montażu. Ze względu na bezpieczeństwo nie podejmuje się jednak ich instalacji na własną rękę. Montaż kotłów gazowych przeprowadzają fachowcy z odpowiednimi uprawnieniami, na przykład firma Proserwis z Warszawy.
- Brak stałych produktów spalania – ogrzewanie gazowe nie wymaga magazynowania stałych produktów spalania, takich jak węgiel, drewno czy pallet.
- Łatwość regulacji temperatury – ogrzewanie gazowe oferuje dużą łatwość regulacji temperatury w pomieszczeniach dla komfortu i wygody użytkowników.
Źródło ogrzewania oparte na gazie, mimo wielu zalet, ma też swoje wady, które warto mieć na uwadze przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju ogrzewania. Ceny gazu ziemnego są zmienne i mają tendencję wzrostową. Przekłada się to niestety na coraz wyższe koszty ogrzewania domu.
Spalanie gazu ziemnego wiąże się z emisją dwutlenku węgla, który przyczynia się do efektu cieplarnianego i zmian klimatycznych. Chociaż nowoczesne kotły są bardziej ekologiczne niż starsze modele, to nadal nie są rozwiązaniem neutralnym dla środowiska tak jak inne formy energii odnawialnej.
Wady i zalety ogrzewania pompą ciepła
Do głównych zalet pomp ciepła należą:
- Niskie koszty eksploatacji – pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną z otoczenia (powietrza, gruntu lub wody), co znacznie obniża koszty ogrzewania w porównaniu do tradycyjnych kotłów gazowych czy olejowych.
- Ekologiczność – pompy ciepła nie emitują spalin ani szkodliwych substancji do atmosfery. Przyczynia się do ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza.
- Możliwość chłodzenia – niektóre modele pomp ciepła posiadają funkcję chłodzenia, co pozwala na utrzymanie komfortowej temperatury w domu również latem.
- Długa żywotność – pompy ciepła mogą służyć pomyślnie przez długie lata, pod warunkiem, że są odpowiednio i regularnie konserwowane.
- Możliwość współpracy z fotowoltaiką – pompy ciepła często łączy się z fotowoltaiką (zwłaszcza w nowopowstających budynkach), dzięki czemu mieszkańcy mogą zaobserwować jeszcze większe oszczędności.
- Dotacje – można ubiegać się o różne dotacje do pomp ciepła. W ten sposób można obniżyć koszty całej inwestycji.
Do głównych wad pomp ciepła należy przede wszystkim wysoki koszt instalacji, znacznie przewyższający montaż pieców gazowych. Dla niektórych wadą może być także głośna praca niektórych pomp ciepła.
Co się bardziej opłaca, piec gazowy czy pompa ciepła do ogrzania domu jednorodzinnego?
Jak widać, zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie grzewcze ma swoje zalety i wady. Istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego systemu, jest aspekt finansowy.

Zdaniem eksperta
Wysokość kosztów inwestycyjnych, czyli koszty zakupu i montażu urządzenia, zdecydowanie przemawiają na korzyść kotłów gazowych. Piece gazowe są po prostu tańsze niż pompy ciepła. Jednak pod uwagę należy wziąć również kolejny kluczowy aspekt, czyli koszty eksploatacyjne. Na koszty eksploatacyjne decydujący wpływ ma cena konkretnego paliwa – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis
Eksperci ,,Forum Energii? są zdania, że obecnie ogrzewanie gazem, łącznie z kosztami instalacji, wydaje się tańsze niż korzystanie z pompy ciepła. Jednak prognozy wskazują, że ten stan rzeczy ulegnie zmianie. Już w 2031 roku koszty obu rozwiązań mają się zrównać, a następnie ceny gazu będą systematycznie rosnąć. Według prognoz do 2044 roku ogrzewanie domu gazem może okazać się nawet dwukrotnie droższe niż za pomocą pompy ciepła.
Podsumowując, w krótkiej perspektywie inwestycja w gaz będzie bardziej opłacalna niż pompa ciepła, natomiast w dłuższej perspektywie, ze względu na wzrost cen, pompa ciepła może pomóc obniżyć rachunki za energię elektryczną w wielu gospodarstwach domowych, jednocześnie będąc ważnym krokiem w stronę większej niezależności energetycznej.
Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie grzewcze wybrać w dobie rosnących cen za energię elektryczną?
Skontaktuj się z naszą firmą. Doradzimy najlepsze rozwiązanie
Przeczytaj na naszym blogu również:
- Jakie jest roczne zużycie prądu przez pompę ciepła?
- Czy pompę ciepła można podłączyć do istniejącej instalacji?
- Gdzie zamontować pompę ciepła?

Autor wpisu
Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.