Przegląd w weekend? TAK! Mamy weekendowe pogotowie serwisowe - SPRAWDŹ

Czym jest piec kondensacyjny i czy warto w niego inwestować?

Ostatnia modyfikacja: 20 kwietnia, 2021
Dlaczego warto kupić kondensacyjny piec gazowy?

Ogrzewanie gazowe na przestrzeni ostatnich kilku lat stało się bardzo popularne. To głównie dzięki temu, że gaz jest jednym z czystszych paliw, przez co nie zanieczyszcza środowiska aż tak, jak np. piece węglowe. Istnieje wiele typów pieców gazowych i jednym z nich jest kocioł kondensacyjny. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, czy ten rodzaj piecyka sprawdzi się w Twoim domu i czy warto w niego inwestować. Zapraszamy!

Jakie są rodzaje pieców gazowych?

Kotły gazowe możemy podzielić na różne rodzaje. Różnice polegają zarówno na odmiennym wyglądzie, jak i sposobie działania oraz poszczególnych funkcjach. Znane są m.in.:

  • piece z otwartą i zamkniętą komorą spalania
  • kotły jedno- i dwufunkcyjne;
  • piece stojące i wiszące;
  • kotły tradycyjne i kondensacyjne.

W tym przypadku najbardziej interesuje nas ostatnia z przedstawionych kategorii. Piec kondensacyjny różni się od tradycyjnego wielkością, ceną, a także funkcjonalnością. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru każdy powinien więc zastanowić się, który wariant będzie najlepszy.

Uważasz, że potrzebujesz porady fachowca w kwestii wyboru pieca kondensacyjnego do Twojego domu?

Zadzwoń, nasi specjaliści czekają, aby Ci pomóc!

Zadzwoń lub Napisz

Kondensacyjny piec gazowy – czym się charakteryzuje?

Tak, jak wspomnieliśmy już wcześniej, istnieje wiele rodzajów pieców. Jednym z nich jest kondensacyjny kocioł gazowy. Podobnie jak wszystkie inne, służy on do ogrzewania wody znajdującej się w instalacji centralnego ogrzewania, jak i wody użytkowej. Istotna różnica, która wyróżnia go na tle innych pieców, związana jest ze spalinami. Piece kondensacyjne zbudowane są w ten sposób, że mają zdolność odzyskiwania energii cieplnej z produktu ubocznego procesu spalania, czyli ze wspomnianych już spalin. Dzieje się to dzięki tzw. kondensacji. Polega ona na skraplaniu wody zawartej w spalinach, która następnie przekazywana jest do instalacji. O tym, że zachodzi opisane zjawisko świadczy temperatura spalin w kominie, która w tym przypadku oscyluje w granicy 40-60 stopni Celsjusza, a w kotłach tradycyjnych sięga 100 stopniom. 

Zdaniem eksperta

Kondensacyjny piec gazowy jest znacznie bardziej ekonomiczny, niż kocioł tradycyjny. Z początku może zniechęcać, ponieważ jego cena jest nieco wyższa, jednak wówczas należy mieć świadomość tego, że piec grzewczy jest inwestycją na lata. Niższe rachunki za gaz szybko zrekompensują więc wyższy wydatek, związany z zakupem tego konkretnego rodzaju kotła gazowego – mówi Karol Dudek, właściciel Proserwis

Jaka komora spalania występuje w kondensacyjnych kotłach gazowych?

Tradycyjne kotły charakteryzują się możliwością wyboru komory spalania. W przypadku gazowych pieców kondensacyjnych opcji wyboru nie ma, ponieważ produkowane są one tylko z zamkniętą komorą spalania. Oznacza to, że wentylacja w pomieszczeniu, w którym kocioł ma się znaleźć, jest zalecana, ale nie jest obowiązkowa. Inaczej jest w sytuacji, gdy odbywa się montaż pieca z otwartą komorą. Wówczas spaliny wydostają się do wnętrza, przez co – aby zapewnić domownikom bezpieczeństwo – niezbędne jest zadbanie o możliwość wymiany powietrza. 

Dlaczego kratka wentylacyjna jest ważna?

Piec kondensacyjny jest często znacznym ułatwieniem. Brak kratki wentylacyjnej oznacza, że zimne powietrze z zewnątrz nie będzie dostawać się do ogrzanego domowego pomieszczenia. Mimo wszystko warto jednak pamiętać, że w przypadku, gdy piec jest zamontowany np. w łazience, czyli w miejscu charakteryzującym się dużą wilgotnością, wentylacja będzie dobrym pomysłem. Sprawi, że pomieszczenie nie będzie narażone na powstanie tzw. grzyba, który może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. 

Więcej na temat rodzajów pieców gazowych dowiesz się z artykułu rodzaje pieców gazowych – sprawdź, jaki najlepiej sprawdzi się w Twoim domu!

Zalety z posiadania gazowego pieca kondensacyjnego

Korzystanie z kondensacyjnego kotła gazowego ma z pewnością zdecydowanie więcej zalet niż wad. Do jednego z większych plusów zaliczamy niewątpliwie znacznie mniejsze koszty ogrzewania. Dzięki temu, że opisywane piece odbierają dodatkową ilość ciepła z wyprodukowanych spalin, możliwe jest zmniejszone zużycie gazu. Co więcej, ich funkcjonowanie charakteryzuje się znacznie wyższą sprawnością niż praca pieców tradycyjnych, co również przyczynia się do używania mniejszej ilości paliwa. Wszystko to składa się na zmniejszone koszty eksploatacji, a oszczędności te w skali całego roku mogą stworzyć pokaźne sumy. 

Jaki piec kondensacyjny kupić? 

Każdy, kto decyduje się na wydatek, jakim jest zakup gazowego kotła kondensacyjnego, oczekuje, że będzie on jak najdłużej sprawny i funkcjonalny. To z kolei będzie możliwe wyłącznie w przypadku, gdy zainwestujemy w piec dobrej jakości. W związku z tym jedną z ważniejszych zasad jest kupowanie sprzętów renomowanych firm, które zapewniają nam trwałość i niezawodność. Jednymi z najchętniej wybieranych producentów są:

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc zastanowić się, który piec wybrać, ponieważ każdy może różnić się nie tylko ceną, ale także niektórymi funkcjami. 

Co jest ważne w przypadku posiadania kondensacyjnych kotłów gazowych?

Wybierając ogrzewanie do swojego domu, kierujemy się zarówno kosztem samego pieca, jak i jego montażu i ewentualnych napraw. Aby tych było jak najmniej, musimy pamiętać o regularnych przeglądach gazowych kotłów kondensacyjnych. Systematyczne kontrole pomagają wykryć usterki, awarie i nieprawidłowości w funkcjonowaniu sprzętu. Przy tym wszystkim należy też pamiętać o tym, że wspomniany przegląd powinien być wykonywany przez uprawnioną do tego osobę, czyli profesjonalnego serwisanta pieców gazowych. Tylko ktoś z odpowiednią wiedzą, uprawnieniami i umiejętnościami jest bowiem w stanie stwierdzić, czy i ewentualnie co wymaga naprawy lub wymiany.

Zastanawiasz się nadal, czy piec kondensacyjny jest dobrym wyborem w Twoim przypadku?

Zadzwoń i zapytaj doświadczonego serwisanta o poradę

Zadzwoń lub Napisz

Autor wpisu - Jan Kowalski, ekspert od systemów ogrzewania

Autor wpisu

Karol Dudek, właściciel firmy Proserwis – serwis ogrzewania. Pasjonat zrównoważonych rozwiązań dla domu i biznesu.

Oceń artykuł

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4,9 / 5. Liczba głosów 20

Brak głosów. Oceń wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

NOWYKOCIOL.PL

Jesteśmy dostępni pod telefonem

Zadzwoń: 720 504 504